Gnuplot 3.7.1

Volně šiřitelný program vhodný pro lineární i nelineární regrese a tvorbu 2D a 3D grafů

Návod pro použití programu gnuplot v laboratořích z biochemie v úloze Stanovení Michaelisovy konstanty trypsinu ve formátu pdf, ps event zdroják v LaTeXu. Program lze pochopitelně použít i v dalších úlohách nicméně návod jsem vypracoval pro tuto úlohu, protože vypracovávat ji pomocí standardní školního vybavení (Excel) je nesnadné a velice krkolomné.

Na serveru Root vyšel nekolikadílný seriál o gnuplotu v češtině, který je vhodným startem pro práci s tímto programem. (Uživatelé windows nechť se nezaleknou, že je návod psán pro populární operační systém linux, neboť 90 % uvedených informací je stejných pro oba operační systémy.)

Několik odkazů na tento program (některé jsou v angličtině):

Pro stažení programu můžete použít můj připravený balíček (1.3 MB) pro operační systém windows (jedná se o originální verzi 3.7.1 s přibaleným návodem a opraveným přehledem příkazů - v angličtině), nebo lze program stáhnout např. odtud, kde jsou verze i pro některé jiné operační systémy. Poukud používáte operační systém linux, tak je pravděpodobné, že máte gnuplot již nainstalován.

Pozn. k instalaci:

Jedná se o jednoduchý ZIP soubor, který si rozbalte kamkoliv dle libosti. Program se souští souborem wgnupl32.exe.

Pro náročnější:

Pokud si chcete práci s programem o něco usnadnit, tak doporučuji si na něj vytvořit zástupce - pravý klik na soubor wgnupl32.exe a "Create Shortcut", čímž vytvoříte soubor s příponou lnk, který odkazuje na původní soubor. Tento soubor přejmenujte na gnuplot (resp. gnuplot.lnk) a zkopírujte si ho do některého z adresářů, který je v proměnné PATH. Pokud tak učiníte, můžete program spouštět příkazem gnuplot. To je obzvláště výhodné, provedete-li ještě malou úpravu. Zobrazte si vlastnosti souboru gnuplot.lnk (pravý klik / Properties) a smažte startovní adresář (položka Start in). Prostě to pole úplně vymažte a dejte OK. (Samozřejmě ale ponechte pole Target, kde je plná název souboru wgnupl32.exe.) Pokud se zdaří, tak můžete spouštět gnuplot příkazem gnuplot, ale program po startu bude operovat v tom adresáři, ze kterého jste ho spustili (pokud jste tak učinili např. z programu Total Commander (dříve Windows Commander) nebo jeho klonů), tedy nemusíte po každém startu zadávat cd "muj adresář" - pokud chcete program používat o něco častěji, tak toto vřele doporučuji, pokud si chcete zachovat duševní zdraví i do pozdního věku. Pokud používáte operační systém linux, tak jste těchto trápení ušetřeni, ale to zpravidla víte sami.

V případě problémů mne můžete kontaktovat.

Blog

RSS mého blogu
twitter, posterous, geek tr&ové, html456, twitteromán, www.stavime-mandalu.cz